Problem z układem wydechowym w samochodzie

10 oznak uszkodzonego układu wydechowego w samochodzie

Twój samochód to maszyna wykonana z różnych części, które są starannie umieszczane we właściwej pozycji przez doświadczonych inżynierów. Podobnie jak każda część ciała jest niezbędna, każda część samochodu ma również funkcję, która pomaga w płynnej i bezpiecznej jeździe. Dzisiaj omówimy jedną z takich części, zwaną układem wydechowym. 

Czym więc dokładnie jest praca układu wydechowego?

Odgrywają ważną rolę w utrzymaniu jak najczystszego powietrza w kabinie i atmosfery. Niebezpieczne opary, które przedostają się przez komorę silnika, mogą łatwo dostać się do samochodu i zaszkodzić. Układ wydechowy jest instalowany w celu przekierowania gazów z wnętrza silnika na zewnątrz samochodu, jednocześnie przekształcając je w mniej szkodliwe emisje. 

Szkodliwe spaliny mogą nie tylko zatruwać ludzi w samochodzie, ale także ingerować w funkcjonowanie samochodu i zmniejszać zużycie paliwa, pracę silnika itp. Spaliny przepływają zazwyczaj przez kolektor wydechowy, katalizator, rezonator i wreszcie tłumik, który łączy się z rurą wydechową. Aby cały proces przebiegał bez zakłóceń, ważne jest, aby rozpoznawać oznaki naprawy lub awarii układu wydechowego samochodu. 

Oto oznaki naprawy układu wydechowego samochodu: 

Efektywność paliwowa

Jako właściciel samochodu wiesz, jak ważna jest oszczędność paliwa. Wszystko, co go zmniejsza, musi być traktowane jak najszybciej. 

Jeśli odwiedzasz stację benzynową częściej niż zwykle, może to być spowodowane możliwym wyciekiem spalin. Wycieki spalin prowadzą do fałszywych odczytów czujnika tlenu znajdującego się w pobliżu układu. Ten wysoki poziom odczytu tlenu prowadzi do dodatkowego spalania paliwa, a tym samym do zmniejszenia przebiegu. 

Wyciek spalin wskazuje również na szkodliwe gazy, które nie są emitowane na zewnątrz układu samochodu. Gazy te podnoszą temperaturę silnika i tym samym sprzyjają większemu spalaniu paliwa. Jeśli zauważysz, że MPG spada bez żadnego powodu, czas zarezerwować usługę przeglądu samochodu i pilnie naprawić problem z wyciekiem. Nie chcesz, aby szkodliwe gazy przedostały się do kabiny. 

Wibracje

Jeśli zauważysz wibracje na pedale gazu, kierownicy lub foteliku samochodowym, prawdopodobnie jest to spowodowane problemem w układzie wydechowym. Jednym z powodów, dla których odczuwasz wibracje, jest zardzewiała rura wydechowa. Ten problem jest bardziej widoczny w pojazdach, które odbywają dużo krótkich podróży. Ponieważ odległość nie powoduje, że tłumik i rura są wystarczająco gorące, aby odparować zebraną wodę, skropliny osadzają się tam i rdzewieją system. 

Innym powodem wibracji mogą być nieszczelności spalin. W obu przypadkach trzeba znaleźć źródło problemu i naprawić je, zanim wróci w postaci ciężkiej naprawy układu wydechowego samochodu .

Hałas silnika

Hałas silnika można przypisać wielu problemom, ale częstym problemem jest zwykle układ wydechowy pojazdu. Jeśli ostatnio zauważyłeś, że Twój silnik znacznie zwiększył poziom decybeli, być może nadszedł czas, aby sprawdzić układ wydechowy w lokalnym warsztacie. 

Hałas silnika przypisywany jest wyciekowi spalin. Głośny, dudniący dźwięk wydobywający się z silnika, który wznosi się i opada wraz z prędkością obrotową pojazdu, jest oznaką wycieku spalin. Najprawdopodobniej nieszczelność jest w kolektorze wydechowym i wszędzie tam, gdzie są złącza wraz z układem wydechowym. Może to również pozwolić szkodliwym gazom przedostać się do bezpiecznej kabiny i narazić Cię na ryzyko dla zdrowia. 

Grzechotanie

Każdy rodzaj obcego hałasu dochodzącego z pojazdu jest oznaką niepokoju. Omówiliśmy już stukanie i to, jak może być powiązane z układem wydechowym. Ale grzechoczący dźwięk dochodzący z obszaru wydechowego również wskazuje na problem. 

Jeśli podczas pracy silnika słyszysz ciągłe grzechotanie, może to być spowodowane wadliwym lub poluzowanym katalizatorem. Katalizator wpada w drogie części układu wydechowego i lepiej byłoby szybko naprawić lub wymienić wydech samochodowy.

Odgłos syczenia/trzaskania

Skoro jesteśmy przy temacie hałasu, oto inny sposób na wykrycie wszelkich usterek w układzie wydechowym. Jeśli podczas pracy silnika usłyszysz syczenie lub trzaskanie, może to być spowodowane ograniczeniem układu wydechowego i niezwykle wysokim ciśnieniem wstecznym. Ten znak można potwierdzić, jeśli zauważysz przebarwienia lub przypaloną farbę obok otworów wydechowych na głowicy cylindrów lub spalonych przewodów świecy zapłonowej lub butów.

Miej uszy otwarte, aby wcześnie wykryć problem i uniknąć wysokich kosztów później!

Zapach spalenizny

Zapach spalenizny nigdy nie jest dobrym znakiem, zwłaszcza jeśli pochodzi z samochodu. Oto dlaczego awaria układu wydechowego może powodować zapach spalenizny.

Jeśli uszczelka ulegnie awarii i zacznie przeciekać w dowolnym miejscu w pobliżu okablowania silnika lub części, istnieje prawdopodobieństwo, że ciepło ze spalin może spowodować spalenie części, ponieważ są one wykonane z tworzywa sztucznego. Kiedy zapach dotrze do Twojej kabiny, może się wydawać, że silnik się pali, a także możesz napotkać dym. Upewnij się, że nie czekasz na dym, ale natychmiast wyłącz samochód i opróżnij go. Upewnij się, że przeszedłeś naprawę układu wydechowego samochodu przed ponownym rozpoczęciem jazdy.

Problem z wydajnością

Jeśli masz problem z układem wydechowym, z pewnością znajdzie to odzwierciedlenie w osiągach silnika. Zwykle jest to spowodowane problemem w katalizatorze, który prowadzi do problemów z wydajnością podczas uruchamiania. Zauważysz spadek mocy przyspieszania i nie będziesz w stanie tego zrobić tak szybko jak wcześniej. Problem z wydajnością może również wynikać z wycieku spalin, a im bardziej go opóźnisz, tym bardziej problem się pogorszy. Jak najszybciej zacznij od naprawy układu wydechowego samochodu. 

Zapach oaliwa

Jeśli zaczniesz czuć zapach benzynyw samochodzie, wyraźnie wskazuje to na problem z wydechem. Kiedy jedna z rur wydechowych ulegnie uszkodzeniu i zacznie przeciekać, opary z gazu wydostają się w dowolne miejsce. I najczęściej trafiają do kabiny samochodu. 

Check Engine

Migająca lampka silnika nigdy nie oznacza dobrych wiadomości! Zawsze, gdy zaświeci się kontrolka check engine, lepiej pojechać do warsztatu i zlecić jej sprawdzenie przed podjęciem jakichkolwiek założeń. Ignorowanie światła silnika nie jest dobrym nawykiem i wiele rzeczy może je wywołać, gdy nie wiesz, jak pilne lub niebezpieczne są. Każdy problem z układem wydechowym spowoduje również zapalenie się lampki kontrolnej silnika, więc zawsze lepiej jest poprosić technika o sprawdzenie pojazdu. 

Kontrola wizualna

Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia problemu jest przyjrzenie się rurze wydechowej. Jeśli rura jest mocno zardzewiała, dobrze byłoby je wyczyścić. Jeśli natrafisz na dziurę lub pęknięcie w wydechu lub rurze, czas zabrać pojazd do garażu. Pamiętaj, ignorowanie problemu tylko go wzmacnia.

To prowadzi nas do końca kilku znaków wskazujących, że potrzebujesz naprawy układu wydechowego samochodu. Mam nadzieję, że było to pomocne i udało Ci się zrozumieć źródło problemu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań możesz zostawić komentarz poniżej. Aby uzyskać więcej takich pouczających artykułów, obserwuj tę przestrzeń!

Ostatnie: