Sezon wakacyjny w pełni. Pewnie niektórzy z Was już zakończyli urlopy. Część jednak dopiero czeka na upragniony wypoczynek. Jeśli na wakacje wybieracie się własnym samochodem, warto sprawdzić i zadbać o poszczególne elementy i podzespoły. Jak przygotować auto do dłuższej trasy? Co zrobić, by podróż przebiegła komfortowo, a przede wszystkim bezpiecznie? Oto kilka naszych podpowiedzi.
Upewnienie się, że Twój samochód jest gotowy do podróży, powinno znajdować się na szczycie listy kontrolnej przygotowań do wakacji, więc oto 10 prostych czynności, które możesz wykonać samodzielnie, a mogą być zasadnicze pod kątem bezpiecznego dotarcia na miejsce.
Sprawdź poziom płynu chłodzącego
Płyn chłodzący nie tylko chroni silnik przed ekstremalnie niskimi temperaturami w miesiącach zimowych, ale jego wysoka temperatura wrzenia niweluje również nadmiar ciepła z silnika. Jest on niezbędny, by nie doszło do awarii w upalne dni, których właśnie doświadczamy.
Aby sprawdzić poziom płynu chłodzącego, znajdź zbiornik chłodnicy pod maską (jeśli nie masz pewności, gdzie się znajduje, sprawdź instrukcję obsługi pojazdu) i upewnij się, że poziom płynu chłodzącego znajduje się między liniami min. i max. Jeśli potrzebujesz go dolać, upewnij się, że wybrałeś właściwy dla swojego samochodu.
Spakuj podnośnik samochodowy i klucz do nakrętek blokujących!
Dodanie obu tych niezbędnych przedmiotów do listy rzeczy do spakowania może być kluczowy. Jeśli podczas podróży złapiesz gumęę i będziesz musiał się zatrzymać, być może uda ci się założyć zapasową oponę samodzielnie – ale tylko wtedy, gdy masz pod ręką podnośnik.
Pamiętaj również o kluczyku do nakrętek blokujących, jeśli są. Bez nich nie tylko Ty będziesz miał problem ze zdjęciem koła, ale także wezwana autopomoc. W takim wypadku niezbędne będzie holowanie czyli strata dodatkowego czasu i pieniędzy. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą klucz do nakrętek i przechowywać go w bezpiecznym i łatwo dostępnym miejscu!
Sprawdź poziom oleju
Olej jest siłą napędową Twojego silnika, utrzymując smarowanie ruchomych części w jego wnętrzu, a także chłodząc i czyszcząc je – dzięki czemu Twój samochód nadal pracuje płynnie. Bez oleju silnik bardzo szybko by się zatarł, powodując nie tylko awarię, ale także ogromne koszty naprawy.
Aby sprawdzić poziom oleju silnikowego, zlokalizuj bagnet pod maską i upewnij się, że poziom oleju znajduje się między dwoma znacznikami min i max na końcu bagnetu. Miarka jest zwykle dość łatwa do zlokalizowania i można ją rozpoznać po pierścieniu (często w kolorze żółtym/pomarańczowym) wychodzącym z silnika. W razie potrzeby uzupełnij olej silnikowy, ale upewnij się, że używasz właściwego typu oleju zalecanego w instrukcji obsługi pojazdu.
Napełnij płyn do spryskiwaczy
Łatwo przeoczony zbiornik płynu do spryskiwaczy należy regularnie uzupełniać, zwłaszcza przed długą podróżą. Niezbędny do usuwania brudu, błota i zgniecionych owadów z przedniej szyby, brak płynu do spryskiwaczy podczas długiej podróży może sprawić, że będziesz miał trudności z widocznością drogi, ponieważ nagromadzi się więcej brudu.
Zalecamy stosowanie gotowego płynu do spryskiwaczy, który jest dostępny na większości stacji paliw. Zawierają one nie tylko środki czyszczące, które przebijają się przez brud, ale w skład płynu do spryskiwaczy wchodzi również płyn chłodzący – aby nie zamarzał i nie rozszerzał się w rurach i pojemniku pozostawiony na zimę.
Sprawdź ciśnienie we wszystkich oponach, łącznie z zapasową
Przeprowadzenie kontroli ciśnienia w oponach może nie tylko przedłużyć żywotność opon, ale także zapewnić Tobie i Twojej rodzinie bezpieczeństwo na drodze. Ciśnienie w oponach powinno być sprawdzane mniej więcej co miesiąc, ale przed wyjazdem na wakacje należy sprawdzić opony samochodowe niezależnie od tego, kiedy robiłeś to po raz ostatni. Niedopompowane opony są główną przyczyną ich pękania, co w przypadku jazdy z dużą prędkością może spowodować śmiertelny wypadek. Nawet opony, które mają nieco niższe ciśnienie w oponach, mogą wpłynąć na drogę hamowania i skrócić żywotność opon przez nierównomierne zużycie.
Możesz sprawdzić w instrukcji obsługi pojazdu zalecane ciśnienie w oponach przednich i tylnych, lub możesz skorzystać z informacji zamieszczanych w sieci. Nie zapomnij również sprawdzić koła zapasowego, ponieważ wszystkie opony z czasem stopniowo tracą ciśnienie – niezależnie od tego, czy były używane, czy nie.
Sprawdź bieżnik opony pod kątem zużycia
Podczas sprawdzania ciśnienia w oponach sprawdź również głębokość bieżnika na wszystkich oponach, aby upewnić się, że spełniają wymagania prawne. Wielu uważa, że to hamulce pomagają zatrzymać samochód, a opony są jedyną częścią samochodu, która ma kontakt z drogą – dlatego ważne jest, aby upewnić się, że mają odpowiedni bieżnik, i pozwola zatrzymać samochód w odpowiednim miejscu.
Sprawdź, czy opona nie pęka i nie ma wybrzuszenia
Zużycie bieżnika i ciśnienie w oponach to nie jedyne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas sprawdzania opon, ponieważ przed wyruszeniem w drogę nale zy także sprawdzić ogólny stan opon. Jeśli Twoje opony są stare lub wystawione na działanie dużej ilości światła słonecznego, mogą być podatne na pękanie. Dzieje się tak, ponieważ promieniowanie UV utlenia gumę w oponach, powodując, że tracą one swoje właściwości woskowe, wysychają i pękają. Tymczasem dziury i krawężniki mogą również odbić się na oponach, a uporczywe uderzenia mogą powodować wybrzuszenie i osłabienie ściany bocznej opony.
Regularnie sprawdzaj opony pod kątem wszelkich anomalii, takich jak pęknięcia i wybrzuszenia zarówno w obszarze bieżnika, jak i na ścianie bocznej.
Upewnij się, że wszystkie światła działają prawidłowo
Kolejnym ważnym elementem, które należy wziąć pod uwagę, jest przetestowanie wszystkich świateł samochodu, aby upewnić się, że są sprawne. Obejmuje to reflektory samochodowe, światła hamowania, światła cofania, kierunkowskazy i wewnętrzne światła w kabinie. Wymiana żarówek może być łatwa i przyjemna w przypadku jednego auta, a w przypadku drugiego może wiązać się z demontowaniem wielu części. Jeśli masz jakiekolwiek problemy, poproś mechanika o wymianę. Będziesz miał pewność, że on zrobi to najlepiej.
Włącz wycieraczki i sprawdź pióra wycieraczek
Nie możesz ufać pogodzie, zwłaszcza podczas wakacji np. w naszym kraju, więc dobry, skuteczny zestaw wycieraczek jest koniecznością, aby zapewnić dobrą widoczność drogi. Wycieraczki są prawdopodobnie najmniej wytrzymałą częścią Twojego samochodu i z czasem nieuchronnie ulegną uszkodzeniu. Sprawdź pióra pod kątem pęknięć na gumowej krawędzi, które mogłyby uniemożliwić wycieraczce usuwanie wody lub pozostawić smugi na linii widzenia. Zaniedbanie wycieraczek może być kuszące, ponieważ spodziewasz się dobrej pogody, ale wycieraczki są niezbędne nawet w upalny dzień, aby usunąć brud i owady z przedniej szyby.
Sprawdź klimatyzację
Chociaż nie jest to kluczowe, podróżowanie bez działającej klimatyzacji samochodowej może sprawić, że podróż będzie nieprzyjemna podczas długiej podróży w czasie upałów. Jeśli nie korzystałeś z klimatyzacji samochodowej od zeszłego lata, dobrym pomysłem jest przetestowanie jej przed wyjazdem, ponieważ nie jest niczym niezwykłym, że w układzie klimatyzacji pojawia się usterka. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz, jest wydmuchiwanie ciepłego powietrza po dłuższym okresie nieużywania. Ponieważ gaz wentylacyjny z czasem przenika przez system, możesz po prostu potrzebować doładowania klimatyzacji, którą załatwisz u lokalnego serwisanta.