Samochód elektrczny - czy warto

Czy warto kupować elektryczny samochód?

Ze względu na rosnące ceny benzyny i coraz częstszego unikania samochodów dopalanych olejem napędowym, samochód elektryczny to obecnie realna alternatywa. Co więcej, nie ma wątpliwości, że samochody elektryczne na dłuższą metę pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze. Oto wszystkie informacje o samochodzie elektrycznym, które powinieneś znać przed decyzją o zakupie takiego modelu.

Ile jest rodzajów samochodów elektrycznych?

Przy zakupie należy wziąć pod uwagę trzy różne typy pojazdów elektrycznych:

  • Battery Electric Vehicle (EV) – są to w pełni elektryczne samochody, które są zasilane wyłącznie akumulatorami. Można je ładować w domu lub w specjalnych punktach ładowania, które coraz częściej widzimy na drogach naszych miast.
  • Hybrydowy pojazd elektryczny typu plug-in (PHEV) — pojazdy te są napędzane dwoma silnikami, pojazdem elektrycznym i silnikiem z wtryskiem paliwa, uruchamiające silnik paliwowy, gdy potrzebna jest większa moc i zasięg.
  • Hybrydowy pojazd elektryczny (HEV) – generują one własną energię elektryczną za pomocą układów hamulcowych z odzyskiem energii. W zależności od zastosowania moc pochodzi na przemian z baterii wielokrotnego ładowania i paliw.

Czy możesz zaoszczędzić pieniądze?

Odpowiedź brzmi: tak, na dłuższą metę absolutnie oszczędzasz pieniądze. Kiedy kupujesz samochód elektryczny, wiąże się to z wysokimi kosztami początkowymi, ale pojazd elektryczny kosztuje mniej w ciągu całego cyklu swojej żywotności. Możemy również zapoznać się z możliwościami dotowania samochodów elektrycznych przez nasz rząd. Dotacje te obniżają ostatecznie cenę sprzedaży pojazdu elektrycznego i mają na celu zmniejszenie emisji i poprawę jakości powietrza.

Co więcej, eksploatacja samochodów elektrycznych to wiele mniejszy koszt niż mogłoby się wydawać. Mówimy przede wszystkim o koszcie paliwa, ale także parkingu! Jeśli często parkujesz w centrach miast, wiesz ile może kosztować kilkugodzinny postój. Dla elektryków coraz częściej wyznaczane są darmowe miejsca parkingowe, co więcej, niebawem, do ścisłego centrum miasta wjedziesz tylko i wyłącznie samochodem elektrycznym. Co do ładowania, koszt pobranego prądu jest nierównomiernie mniejszy niż cena za litr benzyny. Pomyśl, że być może już nigdy nie będziesz musiał odwiedzić stacji benzynowej!

Żywotność i zasięg baterii elektrycznej

Zwykle jednym z największych zmartwień potencjalnych nabywców jest żywotność baterii elektrycznej, bowiem wielu obawia się wyczerpania energii. Większość baterii to baterie litowe, które mogą działać do 10 lat lub dłużej. Postępy w technologii oznaczają, że baterie mogą zapewnić większą moc i większą żywotność niż kiedykolwiek wcześniej. Realistycznie rzecz biorąc, akumulator samochodu elektrycznego ma długą żywotność. Bateria pradopodobnie wytrzyma aż do jego odsprzedaży. Ważne jest znalezienie odpowiedniego dostawcy prądu z atrakcyjną ofertą biorąc pod uwagę potrzeby ładowania samochodu.

BMW gwarantuje swoje akumulatory nawet na 150 000 kilometrów i osiem lat w BMW i3. Nissan oferuje pięcioletnią gwarancję obejmującą akumulator i silnik elektryczny lub do 90 000 kilometrów dla Nissan Leaf. W Renault ZOE gwarancja trwa 150 000 kilometrów lub trzy lata.

Oprócz obaw o żywotność baterii, konsumenci, którzy chcą kupić, mogą odczuwać niepokój o zasięg kilometrowy na jednym naładowaniu. Najwyższej klasy modele EV mogą podróżować do około. 300 kilometrów na jednym ładowaniu, więc szacowanie i planowanie podróży samochodem powinno pozwolić Ci w pełni wykorzystać każde ładowanie. Należy jednak pamiętać, że zasięg może ulec zmniejszeniu wraz z pogorszeniem warunków atmosferycznych.

Jaki samochód elektryczny wybrać?

Dla większości kierowców decyzja o zakupie samochodu elektrycznego będzie zależeć od tego, w jaki sposób korzystasz z samochodu. Krótkie przejazdy po mieście i codzienne dojazdy z regularnymi możliwościami ładowania sprawiają, że perspektywa przesiadki na samochód elektryczny jest bardzo atrakcyjna. Jeśli jednak masz długie codzienne dojazdy do pracy lub regularnie jeździsz po autostradach, musisz upewnić się, że kupowany samochód elektryczny ma wystarczający zasięg, można również pomyśleć o hybrydzie.

Czy powinieneś więc kupić samochód elektryczny? Odpowiedź brzmi tak! Kupując samochód elektryczny jest to korzystne dla środowiska, portfela i ogranicza emisję szkodliwych spalin. Jeśli zdecydujesz, że samochód elektryczny jest dla Ciebie, możesz zacząć odkrywać nasze samochody elektryczne na sprzedaż u znanych i cenionych liderów.

Pamiętaj, że za swój stary samochód, możesz otrzymać gotówkę. Wystarczy, że zadzwonisz do nas i umówisz się na oględziny i darmową wycenę. Serdecznie zapraszamy!

Ostatnie: