Jak zmniejszyć eksploatację samochodu?

Jak zmniejszyć eksploatację samochodu?

Biorąc pod uwagę ilość pieniędzy, które ostatecznie wydajemy na samochody, można by pomyśleć o tym jak je traktujemy. W końcu dają nam swobodę ruchu. Bez nich moglibyśmy korzystać jedynie z transportu publicznego! Oczywiście, chociaż możemy mieć najlepsze intencje co do naszych samochodów, nie zawsze się to udaje. Zanim się zorientujemy, zaczynają narastać zadrapania i dziwne odgłosy, a nasz lokalny warsztat mówi nam, że nasz samochód musi zostać spisany na straty. Jeśli jednak chcesz uniknąć zużycia samochodu, możesz podjąć kilka kroków.

Przeprowadzimy Cię przez najlepsze sposoby, dzięki którym Twój samochód wytrzyma dłużej. Od złych nawyków jazdy, których musisz się pozbyć, po ogólne wskazówki i porady dotyczące bezpieczeństwa.

Bądź świadomym swojego otoczenia

Wierz lub nie, ale większość szkód wyrządzonych naszym samochodom wynika z naszego własnego braku świadomości na drodze. Tak więc, jeśli nie masz ochoty prowadzić samochodu, który ma miliard wgnieceń i zadrapań, sugerujemy, abyś spróbował przykładać więcej uwagi do zagrożeń i warunków na drodze. Niebezpieczeństwa czają się wszędzie, więc musisz mieć oczy szeroko otwarte!

Dziury

Jeśli prowadzisz samochód w Polsce, z pewnością będziesz zaznajomiony z cudami, jakimi są dziury w jezdni. Nic nie jest tak ekscytujące, jak wstrząs i przerażający brzęk, gdy wjeżdżasz w taką, której prawie na pewno nie było, kiedy ostatni raz patrzyłeś. Odkładając na bok żarty, dziury w jezdni mogą spowodować straszne uszkodzenia samochodu, jeśli nie będziesz ostrożny. Więc czym one dokładnie są? Dziury powstają, gdy wilgoć zostaje uwięziona w pęknięciach jezdni. Kiedy zrobi się wystarczająco zimno, wilgoć zamarza, rozszerza się i tworzy dziurę. Te wspaniałe niespodzianki drogowe stają się coraz większe za każdym razem, gdy niczego nie podejrzewający kierowca kieruje nad nimi pojazdem.

Uderzenie w dziurę w jezdni może spowodować uszkodzenie opon, zawieszenia i rury wydechowej. W rzeczywistości, według RAC , „jedna trzecia wszystkich zarejestrowanych uszkodzeń pojazdów jest wynikiem dziur w jezdni”. Jest więc całkiem jasne, dlaczego w miarę możliwości należy unikać przejeżdżania przez dziurę w jezdni.

Podczas jazdy spoglądaj szybko na drogę przed sobą, aby sprawdzić, czy nie ma dziur. Jeśli go zobaczysz, spróbuj lekko go ominąć. Należy pamiętać, że należy to zrobić tylko wtedy, gdy nie wpłynie to na innych użytkowników drogi . Jeśli podjęcie działania oznacza wjechanie w nadjeżdżający ruch lub poruszanie się na drodze rowerzystów i pieszych, nie należy tego robić.

Progi zwalniające

Choć może się to wydawać oczywiste, progi zwalniające mają na celu zmusić kierowców do zwolnienia w obszarach, które wymagają niższych prędkości. Oczywiście, pomimo tego, jest jasne, że wielu kierowców nadal przejeżdża przez progi zwalniające, nie zmniejszając w ogóle swojej prędkości. Jeśli masz taki zwyczaj, możesz spowodować uszkodzenie przodu, spodu i tyłu samochodu. Więc co powinieneś zrobić, gdy zobaczysz, że próg zwalniający się zbliża? Oczywiście zmniejsz prędkość ! Zaufaj nam, nie spieszysz się zbytnio.

Pozycjonowanie drogowe

Jeśli jeździsz samochodem od kilku lat, dobrze znasz jego rozmiar i ilość miejsca, jakie zajmuje na drodze. Jeśli jednak niedawno zmieniłeś samochód, możesz zauważyć, że podczas codziennych dojazdów do pracy zbiera się więcej zadrapań niż zwykle. W takim przypadku warto mieć świadomość swojej pozycji na drodze. Czy jesteś zbyt blisko zaparkowanych samochodów? Czy jest wystarczająco dużo miejsca, aby wcisnąć się na to miejsce parkingowe? Zawsze najlepiej jest zachować ostrożność.

Podobnie należy zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania manewrów. Jeśli nie masz czasu lub zapomnisz o swoich obserwacjach w niewłaściwym momencie, możesz skończyć z poważnymi uszkodzeniami.

Wyeliminuj złe nawyki

Kiedy zaczynamy uczyć się jeździć, jesteśmy bardzo czujni, zwracając uwagę na wszystkie nasze nawyki związane z prowadzeniem pojazdu, starając się spełnić wysokie oczekiwania instruktora i zaimponować egzaminatorowi  Jednak gdy zaczynamy jeździć bez nadzoru, zaczynamy nabierać złych nawyków. Na szczęście wszystkie nawyki można poprawić!

Hamowanie

Jeśli lubisz jeździć szybko, może się okazać, że będziesz musiał zbyt często naciskać hamulce. Niestety może to spowodować zużycie klocków hamulcowych. Jeśli nie masz ochoty szukać nowych, sugerujemy, abyś zaczął planować z wyprzedzeniem podczas jazdy.

Spójrz na drogę przed sobą i sprawdź, czy jest coś, co będzie wymagało zmniejszenia prędkości. Niezależnie od tego, czy są to światła drogowe, zatrzymujący się pojazd przed Tobą czy przeszkoda na drodze, ważne jest, aby powoli zmniejszać prędkość. Ostrożnie obchodź się z hamulcami, a będą sprawne znacznie dłużej.

Jeśli ciągle zapominasz – lub potrzebujesz silnej motywacji – możesz rozważyć ubezpieczenie od czarnej skrzynki (telematyka) . Będzie monitorować Twoje nawyki związane z prowadzeniem pojazdu, np. Wzorce hamowania, i, w zależności od Twojego zachowania, wynagrodzi Cię rabatami ubezpieczeniowymi lub podwyższy składki. To z pewnością dobry sposób, aby zmusić się do nauki bezpieczniejszych nawyków jazdy!

Przyśpieszenie

Podobnie jak w przypadku pedału hamulca, musisz być bardzo świadomy tego, jak używasz pedału przyspieszenia. Zamiast wciskać pedał do dechy, gdy ruszasz na światłach, spróbuj zamiast tego przyspieszać progresywnie. Im ostrzejszy jesteś przy przyspieszaniu, tym więcej marnujesz paliwa. Jeśli jedziesz za szybko, będziesz musiał mocniej hamować. Krótko mówiąc, postaraj się nieco płynniej podążać za swoim stylem jazdy.

Zbytnie przyspieszenie nie tylko szkodzi pedałom i ogólnie samochodowi – jest również częstym wykroczeniem drogowym . Jeśli zostaniesz złapany, możesz zostać spoliczkowany grzywną, punktami karnymi lub dyskwalifikacją z prowadzenia pojazdu.

Sprzęgło

W tym momencie trochę łapać temat. Podobnie jak w przypadku innych pedałów, pedał sprzęgła wymaga więcej uwagi niż wielu kierowców mu przeznacza. Na początek, jeśli masz zwyczaj używania sprzęgła aby czekać na światłach, zamiast zaciągać hamulec ręczny, musisz zmienić nawyki. Nadmierne użycie pedału sprzęgła może spowodować jego zużycie.

Ponadto po prostu oparcie stopy na pedale sprzęgła może oznaczać, że nieświadomie włączasz go, gdy nie powinieneś. Więc kiedy nie używasz sprzęgła, oprzyj stopę po lewej stronie.

Zaufaj nam: jeśli chodzi o pedały, odrobina ostrożności może wiele zdziałać. Im lepiej traktujesz swój samochód, tym mniej pieniędzy będziesz musiał wydać na wymianę części.

Lepiej uważaj

Wszyscy właściciele samochodów będą świadomi, jak temperamentne potrafią być ich pojazdy. Jeśli jednak podejmiesz wysiłek, aby się tym zająć, na dłuższą metę bardzo się to opłaci.

Dbaj o swój samochód

Bądź na bieżąco z inspekcjami

Częste przeglądy Twojego samochodu to konieczność. Zalecamy dokładne przyjrzenie się swojemu samochodowi przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli zauważysz na przykład migające światła ostrzegawcze lub dziwne odgłosy, musisz jak najszybciej zbadać samochód. Staraj się chodzić powoli wokół samochodu i zwracaj uwagę na zadrapania lub wgniecenia. Sprawdź każdą oponę indywidualnie – poszukaj nacięć, wybrzuszeń i upewnij się, że ich ciśnienie odpowiada zalecanemu PSI Twojego samochodu. (Informacje te znajdziesz w instrukcji obsługi pojazdu).

Wyczyść swój samochód

Będziesz także chciał być na bieżąco z czyszczeniem samochodu. Chociaż może to być trochę czasochłonne, nadal warto to zrobić. Brud może się szybko gromadzić i może potencjalnie powodować korozję i zużycie ruchomych części. Staraj się czyścić go conajmniej raz w miesiącu.

Nie unikaj patrzenia na to

Chociaż rozumiemy, że chcemy odłożyć naprawę do dnia wypłaty lub kiedy będziesz wolny, ten drobny problem może stać się poważny, jeśli będziesz czekać zbyt długo. Nawet jeśli nie masz pewności, czy coś jest poważnym problemem, czy nie, warto zamiast tego zwrócić się do profesjonalisty. Jeśli go zignorujesz, może skończyć się zepsuciem lub niezaliczeniem przeglądu technicznego .

Nie jedź na oparach

Chociaż możesz być ciekawy, jak długo możesz wytrzymać bez tankowania samochodu, to naprawdę nie jest tego warte. Jeśli paliwa jest zbyt mało, samochód zamiast tego pobierze paliwo z dna zbiornika. Zwykle będzie pełen zanieczyszczeń. Jeśli się to nagromadzi, może zablokować filtr paliwa i spowodować poważne uszkodzenie silnika.

Aby tego uniknąć, zawsze upewnij się, że masz wystarczający poziom paliwa. W końcu, chociaż koszt może wydawać się wysoki, koszt naprawy samochodu jest znacznie wyższy! Zamiast polegać na szlamach w zbiorniku, skorzystaj z naszych 10 najlepszych sposobów oszczędzania paliwa podczas jazdy, aby uzyskać naprawdę przydatne wskazówki, które pomogą Ci przetrwać nieco dłużej niż zwykle.

Używaj odpowiedniego biegu

Jeśli jesteś trochę niecierpliwym kierowcą i często wrzucasz wyższy bieg, zanim zaczniesz jechać z prędkością, która tego wymaga, możesz niepotrzebnie obciążać silnik. Podobnie, jeśli używasz zbyt niskiego biegu, silnik praktycznie zacznie na ciebie krzyczeć. Ważne jest, aby zwracać uwagę na dźwięki wydawane przez silnik. Jeśli je zignorujesz i nadal będziesz używać niewłaściwych biegów podczas jazdy, spowodujesz niepotrzebne zużycie silnika.

Bądź rozsądny

Więc pozbyłeś się złych nawyków jazdy i utrzymujesz samochód, jakby był zrobiony ze złota. Co jeszcze możesz zrobić, aby uniknąć zużycia samochodu? Cóż, nasze ostatnie wskazówki dotyczą nieco rozsądniejszego wyboru sposobu jazdy.

Unikaj przeciążania samochodu

Jeśli przesadziłeś z niezbędnymi przedmiotami samochodowymi i spakowałeś bagaż po brzegi, być może zauważyłeś zmianę w odczuwaniu samochodu podczas jazdy. Dzieje się tak, ponieważ im większy ciężar nosisz w samochodzie, tym bardziej obciążony jest silnik. Może również utrudniać szybkie hamowanie. Każdy samochód ma „ maksymalną dopuszczalną masę ” – to jest absolutne maksimum, jakie może przewozić. Możesz znaleźć MAM swojego pojazdu w instrukcji obsługi pojazdu.

Tak więc, jeśli wybierasz się na wakacje lub po prostu lubisz nosić dużo bagażu w swoim samochodzie, musisz sprawdzić, czy nie przekraczasz MAM.

Nie jedź w ekstremalnych warunkach

O ile nie jesteś odpowiednio przygotowany – używając opon zimowych lub łańcuchów śniegowych – nie powinieneś wsiadać do samochodu w ekstremalnych warunkach zimowych. Jeśli nie będziesz ostrożny, Twoje opony mogą stracić przyczepność na śniegu lub lodzie i sprawić, że wpadniesz w poślizg. Jeśli gdzieś jechać w trudnych warunkach pogodowych, skorzystaj z transportu publicznego, jeśli nie chcesz odpowiednio przygotować samochodu.

Jeśli podróżujesz za granicę i zabierasz samochód, zapoznaj się z obowiązującymi tam przepisami dotyczącymi ruchu drogowego . W niektórych miejscach, takich jak Szwecja i Niemcy, zgodnie z prawem musisz wyposażyć swój samochód w opony zimowe, aby stawić czoła ekstremalnym warunkom. Jeśli zignorujesz te zasady, możesz zostać spoliczkowany wysoką grzywną.

Połącz podróże

Jednym z najlepszych sposobów uniknięcia zużycia samochodu jest ograniczenie faktycznego użytkowania samochodu. Oczywiście nie mówimy, że należy po prostu przestać go używać, aby utrzymać go w nieskazitelnym stanie. Biorąc to pod uwagę, łącząc mniejsze podróże, możesz zmniejszyć ilość zużywanego paliwa.

Ponadto niektóre silniki samochodowe wymagają więcej czasu i dystansu, aby się rozgrzać. Jeśli jesteś tylko w krótkiej podróży, olej nie będzie miał czasu na rozgrzanie się, zanim dotrzesz do celu. Dlatego częste krótkie podróże mogą prowadzić do większego ryzyka zużycia, więc staraj się je łączyć, jeśli możesz.