Taryfikator mandatów 2021

Taryfikator mandatów 2021

Posiadanie prawa jazdy daje bardzo dużą wygodę, dzięki niemu można szybko i łatwo pokonać krótkie jak i dalekie trasy. Oczywiście do tego niezbędny będzie samochód. Na trasie należy zadbać o wiele istotnych rzeczy. Przede wszystkim najważniejszą z nich jest przestrzeganie zasad ruchu drogowego. Na polskich drogach można popełnić bardzo dużo wykroczeń, za którymi idą kary.

Punkty karne i ich limity

Każda osoba może sprawdzić swój aktualny stan punktów karnych w CEPiK. Wystarczy podać tam swoje dane. Dla kierowcy, który posiada prawo jazdy ponad rok jest limit punktów karnych, który wynosi 24, w przypadku młodszych kierowców limit ten jest ustalony na 20 punktów karnych. Jak wiadomo po przekroczeniu limitu prawo jazdy zostanie odebrane. Aby odzyskać prawo jazdy konieczne jest przejście wszystkich kursów jeszcze raz oraz specjalne badanie u psychologa. Dla świeżych kierowców którzy nie posiadają prawa jazdy przez przynajmniej 2 lata jest tak zwany okres próbny, gdzie nie mogą popełnić przestępstwa komunikacyjnego.

Każdy kierowca ma prawo do odmowy przyjęcia mandatu. Wtedy sprawa trafia do sądu i może skończyć się karą do 5000 zł, jednak zazwyczaj kary wystawiane przez sąd nie są wyższe od tych wystawionych przez policję. Jeśli jest się przekonanym o braku swojej winy to odmowa jest jak najbardziej dobrym rozwiązaniem.

Taryfikator mandatów 2021 – punkty karne

Taryfikator przewiduje punkty karne oraz kary finansowe. W taryfikatorach można znaleźć bardzo wiele wykroczeń, na przykład nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, w 2021 roku przewidywana jest kara 350 zł mandatu oraz 10 punktów karnych. Jest to prawie połowa limitu albo równa połowa dla młodych, świeżych kierowców. Taryfikatory można znaleźć w wersji papierowej, elektronicznej jak i na stronach internetowych. Trzeba jednak pamiętać że z każdym rokiem zmieniają się ilości punktów karnych za dane przestępstwo, tak samo ceny mandatów. Dlatego warto jest co roku sprawdzać jakie są teraz ceny danych przewinień.