Upały nie odpuszczają. Sprawdź czy masz sprawny układ chłodzenia w swoim samochodzie

Układ chłodzenia odpowiada za to, aby temperatura robocza silnika nie przekroczyła temperatury topnienia. Bez układu chłodzenia silnik może dosłownie stopić się z powodu intensywnego ciepła wytwarzanego przez ruchome części silnika. Ważne jest, aby zapewnić systemowi chłodzenia uwagę i usługi, których potrzebuje, aby zachować sprawność. Obejmuje to regularne dolewanie płynów, a także zwracanie uwagi na wszelkie potencjalne problemy. Jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów problemów z układem chłodzenia, natychmiast udaj się do warsztatu samochodowego.

Wzrastający wskaźnik temperatury

Istnieje duża szansa, że ​​pierwszą oznaką problemów, których doświadczysz, jeśli Twój system chłodzenia ulegnie awarii, jest wzrost temperatury na wskaźniku. Ten wskaźnik, który zwykle znajduje się na desce rozdzielczej, podniesie się do czerwonej strefy, jeśli układ chłodzenia nie będzie w stanie prawidłowo działać. Jednak może to być również spowodowane wadliwym termostatem. Warto więc sprawdzić, co dzieje się z Twoim samochodem.

Para spod maski

Jeśli silnik zacznie się przegrzewać, prawdopodobnie zauważysz białą parę wydobywającą się spod maski. Jeśli zauważysz, że tak się dzieje, koniecznie zatrzymaj się od razu, aby dać swojemu pojazdowi szansę na odpoczynek. Skontaktuj się ze swoim mechanikiem, aby dowiedzieć się, czy powinieneś prowadzić pojazd, czy odholować go do warsztatu w celu naprawy.

Biały dym ze spalin

Wyciek płynu chłodzącego, który występuje wewnątrz silnika, spowoduje, że z rury wydechowej pojazdu wydostanie się biały, puszysty dym. Jest to oznaka poważnych wewnętrznych problemów z silnikiem, które należy natychmiast rozwiązać.

Niski poziom płynu chłodzącego

W ramach rutynowej konserwacji pojazdu należy sprawdzać zbiornik płynu chłodzącego, gdy pojazd jest zimny. Jeśli poziom płynu chłodzącego jest niski, będziesz chciał go uzupełnić, ale także sprawdź podłoże i obserwuj wydech, aby zobaczyć, czy możesz wykryć wyciek.

Widoczny wyciek płynu chłodzącego

Jeśli znajdziesz na ziemi pod samochodem kałużę zielonej, słodko pachnącej cieczy, jest duża szansa, że ​​jest to płyn niezamarzający. Twój pojazd może mieć wyciek z uszkodzonego węża, chłodnicy lub innej części układu chłodzenia.

Nigdy nie zwlekaj z rozwiązaniem problemów z układem chłodzenia, ponieważ prawidłowo działający układ jest niezbędny dla zdrowia silnika. Jeśli nie chcesz już naprawiać swojego auta i inwestować w niego, możesz sprzedać nam swój samochód z uszkodzonym układem chłodzenia za gotówkę już dziś.