Naprawa czy zamiana samochodu? Pro Auto Piekary Śląskie

Odwieczne pytanie: naprawiać czy wymienić swój stary samochód?

Stoisz na światłach, bębniąc palcami w kierownicę, kiedy Twój samochód drży i nieruchomieje. Na tablicy rozdzielczej migają żółte i czerwone światełka, a samochód z trudem uruchamia się ponownie. Nie jesteś ekspertem od motoryzacji, jednak nie wygląda to najlepiej. Czujesz, że będzie drogo.

Twój samochód ma kilkanaście lat. Ma kilka zadrapań i kilka plam na siedzeniach. Ale chcesz trzymać się go tak długo, jak tylko możesz, ponieważ trudno Ci płacić za nowy samochód. Teraz jesteś zmuszony wybrać: „Czy powinienem kupić nowy samochód, czy naprawić mój stary pojazd?” Przeprowadzimy Cię przez proces podejmowania decyzji.

Krok 1: Uzyskaj wycenę naprawy samochodu.

Weź głęboki oddech. Nie panikuj, dopóki nie będziesz dokładnie wiedzieć, jaki będzie rachunek za naprawę. Zawieź samochód do lokalnego mechanika, a nie do sprzedawcy, który prawie zawsze będzie naliczał więcej za naprawy. Kilka najdroższych napraw samochodów według raportu CarMD to:

  • Wymiana układu kierowniczego
  • Wymiana silnika
  • Naprawa skrzyni biegów
  • Wymiana akumulatora hybrydowego i przeprogramowanie modułu sterującego silnika

Bolesne, prawda? Jeśli trafisz w tak drogą naprawę, zapytaj mechanika, czy jest sposób, aby to było tańsze. Czy skrzynia biegów mogłaby zostać odbudowana zamiast wymieniona? Czy mógłby użyć odzyskanych części? Kolejne ważne pytanie, które należy zadać mechanikowi: czy sądzi on, że są inne drogie naprawy, które będziesz musiał wykonać w najbliższej przyszłości, aby utrzymać samochód w ruchu?

Krok 2. Uruchom liczby.

Załóżmy, że szacowana kwota naprawy wynosi 3500 zł. Jeździsz Hondą Accord z 2005 roku, która według byłaby warta tylko około 5000 zł, gdybyś sprzedał ją prywatnemu nabywcy. Myśl o zapłaceniu rachunku za naprawę prawie odpowiadającego wartości twojego samochodu jest po prostu… straszna. Proponujemy prostą zasadę, której należy przestrzegać: „Jeśli koszt naprawy jest większy niż wartość pojazdu lub roczna wartość miesięcznych płatności, czas na wymianę pojazdu”.

Pamiętaj jednak, że naprawa starego samochodu jest prawie zawsze tańsza niż zakup nowego. Załóżmy, że samochód, którego naprawdę chcesz, to Mazda6 z 2016 roku , której sugerowana cena detaliczna wynosi około 56 000 zł za model podstawowy. Jeśli otrzymasz 3-procentową pożyczkę samochodową, będzie Cię to kosztować ponad tysiąc złotych miesięcznie przez następne pięć lat. Ta kwota w pierwszym roku to znacznie więcej niż naprawa Hondy. Twoje ubezpieczenie samochodu może również wzrosnąć, więc będzie podwójnie drogo.

Krok 3. Zważ na wartości niematerialne.

Podczas gdy eksperci od finansów osobistych zazwyczaj doradzają, abyś trzymał się samochodu tak długo, jak możesz, pieniądze nie są jedyną rzeczą, którą należy brać pod uwagę. Martwisz się, że Twój samochód się zepsuje i pozostawi Cię na miejscu? Czy to możliwe, że możesz stracić pracę, ponieważ Twój transport jest zawodny? Czy Twój samochód jest niebezpieczny? A może po prostu nienawidzisz patrzeć na niego?

Chociaż nie powinieneś pozwolić swoim emocjom kierować decyzją o naprawie lub wymianie samochodu, nie ignoruj ​​ich. Życie jest zbyt krótkie, by być wiecznie zestresowanym z powodu twojego samochodu, tego czy dojedziesz na miejsce, czy czasem odmówi posłuszeństwa podczas ważnej podróży.

Krok 4. Rozważ kompromis.

Kiedy ciągle zadajesz sobie pytanie: „Czy powinienem naprawić samochód, czy kupić nowy?” i po prostu nie możesz podjąć decyzji, pamiętaj, że masz kilka opcji poza „jazdą tym zgraciałym starym samochodem na zawsze” i „zakupem nowego wymarzonego samochodu już TERAZ”.

Na przykład możesz…

  • Kupić nowy samochód, który jest tańszy. Podoba Ci się Mazda6? Zamiast tego rozważ Mazdę3, która będzie kilka lub kilkanaście tysięcy tańsza..
  • Kup starszy używany samochód. Nie zapominaj, że Twoja Honda Accord była dla Ciebie dobra przez te wszystkie lata. Starsze modele np. z roku 2012 można kupić już za kilkanaście tysięcy.
  • Wyznacz docelową datę zakupu nowego samochodu. Jeśli możesz sobie pozwolić na natychmiastową naprawę i możesz jeszcze używać starego samochodu przez kolejny rok lub dwa, to da Ci to możliwość zaoszczędzenia na sporą zaliczkę. 

Krok 5. Bądź miły dla swojego nowego samochodu.

Więc zadręczałeś się pytaniem: „ Czy powinienem kupić nowy samochód? ”Iw końcu stwierdzasz, że to właściwy wybór. Kiedy już będziesz mieć tę błyszczącą nową furę na podjeździe, pamiętaj, aby dobrze o nią dbać. Znajdź dobrego mechanika. Nie pomijaj regularnej konserwacji. Czyść regularnie wnętrze auta. Pomyśl też o dobrym ubezpieczeniu, które zabezpieczy Cię przed kradzieżą i pomoże w przypadku kolizji.

Ostatnie: